Kilencedik alkalommal tartottak szakmai megbeszélést a székelyföldi vállalkozói szervezetek vezetői, képviselői Székelyudvarhelyen – áll a Székelyföldi Vállalkozói Szervezetek Fóruma (SZVSZF) közleményben. A kerekasztal-beszélgetésen globális, nemzeti és helyi gazdasági kihívások kerültek terítékre, köztük az elvándorlás és a munkanélküliség helyzete, a versenyképességet befolyásoló tényezők, akadályok, illetve különböző vállalkozásfejlesztési lehetőségek, felmerült a külföldi piacok felé való nyitás, az oktatási programok és a mesterséges intelligencia témája is.
A mit tennél a batyuba? mottóval meghirdetett találkozón közös álláspont született, amely szerint a gazdaság állapota általánosan egy évek óta romló trendként értékelhető, ahol a mindennemű központi állami stratégia hiánya az országot masszív adósságba sodorta, a társadalom importból él, a kis- és középvállalkozókat pedig a tönk szélére sodorták. Megállapították, az adózási szabályozás jelenlegi állapota nem biztosít kellő stabilitást és tervezhetőséget a vállalkozások számára, az évtizedek óta fennálló hiányosságok miatt sok vállalkozás túlélésre rendezkedett be, a tervezhetőség, átláthatóság és a következetesség hiánya szükségessé teszi az adózási stratégia újragondolását és a felelősségvállalást. A partnerségen alapuló megoldások és a konstruktív párbeszéd sokat segítene, így a szervezetek vezetői a döntéshozóknak három csomagot javasolnak: megfogalmazták a közös munka, a kétirányú kommunikáció igényét, kiszámítható és következetes törvénykezést kérnek, valamint anyagi felelősségvállalással is járó elszámoltathatóságot.
Fontos az állam tartozásainak elszámolhatósága is, például egy kompenzálási rendszerben, a munkaerőhiányt a fiatalok itthonmaradási feltételeinek megteremtésével, illetve az idegen munkaerő immár elengedhetetlen, de szabályozott bevonásával látják megoldani. „Adjuk vissza a munka becsületét, hiszen jelen rendszerben sokaknak nem éri meg itthon, hivatalosan dolgozni” – áll a közleményben.
Megfogalmazódott, a vállalkozók pesszimisták, hiszen attól tartanak, hogy a politikum a következő időszakban sem fogja felvállalni az alapvető reformokat.