Életút-díjat kapott Borcsa János kézdivásárhelyi irodalomkritikus, az irodalomtudomány doktora a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Művészetelméleti Tagozatának ünnepi rendezvényén november 26-án Budapesten. Az elismerést Solymosi-Tari Emőke, az MMA Művészetelméleti Tagozatának vezetője adta át az MMA Akadémiai Klubjában.
Pécsi Györgyi József Attila-díjas irodalomtörténész, az MMA elnökségi tagja méltatásában elmondta: Borcsa János az erdélyi harmadik Forrás-nemzedék meghatározó kritikusa, irodalomtörténésze. Fő kutatási területe az erdélyi magyar irodalom. Négy évtizedes, magas szakmai minőségű és etikai szempontból töretlenül hiteles munkásságával jelentősen hozzájárult a 20–21. századi egyetemes magyar irodalom értékkijelöléséhez. Nemzedékének egyik legkiválóbb irodalomtörténésze és rendkívül érzékeny, ihletett műértelmezője. Következetes értékrenddel, biztos minőségérzékkel bármely műhöz, életműhöz fordul vagy szól hozzá irodalmi vitákhoz, mindig az egészben látás és a problémaérzékenység jellemzi. Elemzéseiben, értelmezéseiben mindig magát a konkrét szöveget vizsgálja, igénye az egyetemes, a teljes magyar irodalomban való méltó jelenlét. S mert pontosan tudja és vallja, hogy az irodalom a nemzeti önismeret része, megközelítéseiben védi a nemzeti irodalomtörténet-írás klasszikus hagyományait, választásaiban pedig megerősíti nemzeti kultúránk, irodalmunk érdemes értékeit.
Borcsa János a rendszerváltás után bekapcsolódott Felső-Háromszék kulturális életébe és örökségének ápolásába. Könyvbemutatók, kiállításmegnyitók, emlékkonferenciák résztvevője és szervezője. 1998-ban megalakította az Ambrózia Könyvkiadót, a régió honismereti, művészeti kiadóját. Kiemelkedő érdeme a nyelvzseni és nyelvtudós, szentkatolnai Bálint Gábor (1844–1913) életműve utóéletének gondozása. A Kárpát-medence legkeletibb magyar régiójában a helyi értékek föltárásában, közreadásában egyszemélyes intézményként teljesít példázatos missziót.
Borcsa Jánosnak tizenhárom önálló tanulmány- és esszékötete jelent meg és ennél is több szerkesztésében, gondozásában vállalt szerepet. Munkásságát számos művészeti díjjal ismerték el, a Magyar Köztársaság elnöke pedig 2018-ban Magyar Arany Érdemkereszttel tüntette ki, sorolta a méltató.
Borcsa János köszönőbeszédében így fogalmazott: „Azt szoktuk hangoztatni, hogy kis nép vagyunk, én viszont úgy érzem, nagy ez a magyar glóbusz. Szülőhelyem ugyanis más időzónába esik, mint a fővárosomé. S ezt már kisiskolás koromban megtapasztaltam, amikor ugyanis a Kossuth Rádióban estéről estére elhangzott, hogy remélem, ágyban vagytok, gyerekek, (…) akkor a nap járása szerint nekem már rég aludnom kellett volna amott, a magyar glóbusz keleti végein… Egyszóval kisebb áldozattal járt részemről már akkor, ha követni akartam a fővárosomból sugárzott magyar szót. Nem tagadom, a mai napig kisebb-nagyobb áldozattal jár figyelni a fővárosból érkező hangokra és gondolatokra, de ott a keleti végeken, ahol az otthonom van, eligazításképpen mégis csak napnyugatra tekintünk. Munkánk eredményességét is akkor mérhetjük le igazán, ha visszaigazolást is innen kapunk.”