A SepsiBook meghívottjaiKemény István

2025. május 21., szerda, Irodalom

Kemény István életműve rendkívül gazdag és sokoldalú, a líra, a próza és az irodalomelmélet területein egyaránt otthonosan mozog. Első versei a nyolcvanas évek alatt születtek, amikor az underground zenei kultúra és a szellemi ellenállás művészi eszközei egyaránt meghatározó hatással voltak rá.

A költészete szinte mindig ironikus, elgondolkodtató és olykor szándékosan megnehezített, elbizonytalanított olvasásra ösztönöz. A családi és személyes életének elemei szintén fontos szerepet kaptak az életműben, ahogyan azt az A néma H című kötet, illetve későbbi munkái is tükrözik. 1989-ben járt először Erdélyben, ezután viszont már gyakran járt ide, sokszor Bartis Attila író társaságában. Legutóbb megjelent kötete a Lovag Dulcinea, amelyről úgy nyilatkozott, hogy Don Quijote alakja már gyerekkora óta foglalkoztatta, és bár kezdetben nem találta a 21. századhoz illő helyét, végül egy új karakter, Lovag Dulcinea révén vált lehetővé, hogy a modern világban is szerepelhessen. Dulcinea, ellentétben a klasszikus Don Quijotéval, egy modern társadalmat próbál felrázni, a mai világ kihívásaival nézne szembe. Míg Don Quijote a középkori eszméket kérte számon, addig Dulcinea az elavult igazságokat és az emberi fejlődés mítoszait kérdőjelezi meg.

 

Az ökoszisztéma helyreállítói

Ahogy a hegyekbe
lassan visszatelepülnek
a farkasok a medvék
és a folyókba a hódok
úgy érkeznek meg újra
az országutakra és a fogadókba
a kóbor lovagok
Helyreállítják az ökoszisztémát
csak a selejtes egyedeket irtják
a túlszaporodott populációt
Farkasmedve
esetleg hód vagyok
jó lesz vigyáznom magammal
mosolyodik el Lovag Dulcinea
nehogy pont az embert irtsam ki
magamból a végén.

 

Kitartás és hűség

„Eltévedtünk
lovag
ezt a két bábut
Párizsból visszük
az orosz cárnak
a legújabb divat szerint
vannak felöltöztetve
és ha nem érünk oda időben
megrendelőnk elmarad a világtól”
Ó
azok az utak már nincsenek meg
amik az orosz cárhoz vezettek
az Istenhez könnyebben
juttok el innen
már csak azért is
mert látjuk
megvan hozzá a kitartásotok
és a hűségetek
mint a régi űrhajókon
a fagyasztott ember
eknek.

 

Kemény István Lovag Dulcinea című könyvének bemutatója május 23-én, szombaton 13 órakor lesz. A szerző beszélgetőtársa: Vincze Bence kultúraszervező. Ezt megelőzően május 23-án, pénteken Kemény István beszélgetőtársként vesz részt Murányi Sándor Olivér Lukács a székely indián című könyvének bemutatóján, ahol a szerző mellett jelen lesz a kötet főszereplője Pál Ágoston vadőr is. 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 941
szavazógép
2025-05-21: Irodalom - :

Oravecz Imre (A SepsiBook meghívottjai)

Május 22. és 25. között Sepsiszentgyörgyön a Sepsi Arénában zajlik a SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál. A rendezvényen számos hazai és magyarországi kiadó vesz részt, a négy nap alatt irodalmi, könyves, zenés programok, kiállítások várják az érdeklődőket. Szabó Eszter szerkesztésében alább és következő lapszámainkban a SepsiBook meghívott szerzői közül mutatunk be néhányat – a teljesség igénye nélkül – kedvcsináló gyanánt, ízelítőt nyújtva műveikből.
2025-05-21: Irodalom - :

Balázs K. Attila (A SepsiBook meghívottjai)

Balázs K. Attila 1977-ben született Baróton, egyetemet a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Irodalomtudományi Tanszékén végzett, emellett pedig elektrotechnikai mérnök végzettsége is van. 2009-ben debütált első verseskötetével, Vizuáliák címmel, amit a Kriterion Kiadó adott ki.