SepsiBookVersek a vásznon

2025. május 27., kedd, Kultúra

A versfilm nem új keletű műfaj, hiszen alapjában a dráma is vers, a kihívás akkor kezdődik, amikor egy történet nélküli poémát kell megfilmesíteni; vagy több, látszólag egymással semmilyen kapcsolatban nem levő költeményből folyamatos történést alkotni. Simó Franciska bátran vállalta a kihívást, Markó Béla versei felhasználásával több filmet is készített.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

Vers és film találkozása – ezen a címen hirdette a Sep­siBook egyik péntek délutáni műsorát, a programban filmvetítés és az alkotókkal való beszélgetés szerepelt. A Metamorfózis, Közös út, Érzem című kisfilmek levetítése közt Kovács Károly kérdéseire válaszolva – aki színészként és zeneszerzőként is közreműködött a versfilmekben – Simó Franciska rendező beszélt a filmek megszületéséről: ahogy a verseket olvasta, képeket látott maga előtt, és aztán magától jött minden, mondta – bár bevallotta azt is, nem épp olyan egyszerűen működik a dolog, egy film sokáig érlelődik benne, „olyankor versekkel kelek és fekszem, hagyom, hogy megdolgozzák a lelkem”. A több versből összeálló filmek esetében a szerelem, az egymásra találás fontosságának („mennyire értékes, ha az ember cinkostársra lel, végig tudja játszani vele az életet”) motívumait emelte ki, nem leplezve azt sem, a történetek felépítését női lélekkel közelítette meg.

Markó Béla a maga során a költészet mibenlétéről beszélt: „rá kellett jönnöm, a vers a legmindennapibb történetből fakad, a lényeg, hogyan közelítjük meg”, fogalmazott, és e folyamatban a költőnek az a szerepe, hogy „megmutassa, amit mindannyian ismerünk, de más szemszögből”, tette hozzá. Minden alkotó, legyen az festő vagy író, kisebb vagy nagyobb mértékben önmagát adja vissza műveiben, miközben az többféle metamorfózison esik át, a versben azonban „a költő önmagát írja, ezért minden művészetek közül a legszemélyesebb műfaj”. A visszaható inspirációról – azazhogy a versfilmek ihletik-e újabb költemények alkotására – azt mondta, valószínű, bár őt újabban az illusztrálás fordított módja, vagyis a festményekből ihletődött kötött formájú versek alkotása foglalkoztatja, szonettjeinek gyűjteménye Kufárok a templomban címmel tavaly jelent meg a Bookart Kiadónál – ennek bővebb ismertetésére azonban, bár a programban szerepelt, az idő rövidsége miatt nem kerülhetett sor.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 1037
szavazógép
2025-05-27: Kitekintő - :

Kasmír, a viszály almája (India kontra Pakisztán)

Április 22-én négy fegyveres tüzet nyitott kirándulókra a vitatott hovatartozású Kasmír régió indiai ellenőrzés alatt álló részén, Pahalgam üdülővárostól néhány kilométerre. Az indiai hatóságok által terrortámadásnak minősített mészárlásban 25 indiai és egy nepáli állampolgár vesztette életét, 17-en megsebesültek. India azt állítja, hogy a pakisztáni hírszerzés támogatta a terroristákat, Pakisztán tagadja a vádakat.
2025-05-27: Kultúra - Nagy B. Sándor:

Világgá ment és íróvá vált (SepsiBook)

Torner Annával, egy fiatal, de igazán figyelemreméltó művésszel ismerkedhettek meg mindazok, akik szerdán délután részt vettek az idei SepsiBook Könyvvásár és Kortárs Irodalmi Fesztivál első rendezvényén a Háromszék Táncstúdióban. Torner Anna az irodalom és színház határmezsgyéjén fejti ki tevékenységét, és ennek megfelelően előbb egy színházi produkciót láthattunk tőle, majd első kötetéről is vallott a sepsiszentgyörgyi érdeklődőknek Szabó Eszter rádiós, irodalomnépszerűsítő kérdéseire válaszolva.