Hírsaláta

2009. március 17., kedd, Belföld

ÍGY LÁTJÁK ŐK. Szerencsétlennek és kínosnak minősítette tegnap a bukaresti sajtó a román hatóságoknak azt a döntését, hogy nem adtak leszállási engedélyt Sólyom László magyar köztársasági elnök repülőgépének március 15-én Erdélyben. A hétfői mérvadó bukaresti lapok zöme kommentárt is szentelt a magyar államfő látogatásának.

Az Evenimentul zilei úgy véli: a román hatóságok — „feledve, hogy a XXI. században vagyunk" — összetévesztették Sólyom Lászlót „Isten ostorával", és egy banális fordítási hiba miatt minősítették úgy, hogy látogatása nem alkalmas. A lap megjegyzi: senki sem annyira naiv, hogy azt képzelje, a magyar politikusok nem álmodnak még mindig Nagy-Magyarország újraegyesítéséről. A román hatóságok azonban nevetségessé váltak — főleg az Európai Unió többi tagállama vezetőinek a szemében — azzal, hogy a magyar revizionizmus ellen „karóval küzdenek". Az Adevărul kommentárjában kínos ürügynek nevezte a román félnek azt a kifogását, amely szerint Sólyom katonai repülőgéppel érkezett volna Romániába. Semmi szokatlan nem volt a magyar államfő kérésében — írja a lap —, hiszen általában minden államfő repülőgépe katonai gépnek számít. A Cotidianul szerint a román hatóságoknak ismét sikerült okot adniuk a romániai magyaroknak arra, hogy áldozatként tüntessék fel magukat.

A SZÉPSÉG ELMÚLIK, A BUTASÁG NEM. Előbb-utóbb megbosszulja magát az, hogy igen magas rangú tisztségviselőket Traian Băsescu saját esztétikai örömére nevezett ki. Például Roberta Anastase, a képviselőház elnöke, az ország harmadik embere nem nagyon tud eligazodni munkájában, ráadásul tekintélyét keményen rombolja Ioan Oltean demokrata-liberális, tehát saját pártjabeli házalelnök is. E feszültség Adrian Năstasén csapódott le, akivel azért bakalódott a házelnök asszony, hogy ugyancsak alelnök létére ne üljön mellé az állandó büró ülésein. Összekaptak, s Năstase nem túl elegáns módon azt mondta, a szépség mulandó, a butaság marad. (Realitatea)

ÚJ KITERMELŐ. A nagy vihart kavaró kőolaj-kitermelési jog átengedése a kanadai Sterlingnek újabb meglepetéssel társult. Kiderült, hogy az említett vállalkozás 36 millió dollárért átengedte a Midia és a Pelican fekete-tengeri terület 67 százalékának kitermelési jogát a brit Melrose Resourcesnek. (Antena3)

GUŞĂ ISMÉT GAZDÁT CSERÉLT. Cozmin Guşă, az ifjú titán, mielőtt megalapította a PIN nevű pártot, s mellyel minden lehető választáson elbukott, Adrian Năstase, majd Traian Băsescu tanácsadója volt. Most Mircea Geoană, az SZDP elnöke kérte fel, legyen tanácsosa, és foglalkozzék az erdélyi régióval. (Cotidianul)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 745
szavazógép
2009-03-17: Közélet - x:

Sólyom nem szállhatott le (A múlt hét) Kuti János

Vajon mit is keres itt Sólyom László a magyar nemzeti ünnepen? — kérdezhetik a románok. Mi tudjuk, de ők nem. Azért jön ide, mert mi itt még egyelőre rendesen ünnepelünk. Bár nem tudni, meddig. Miért maradna otthon, amikor ott minden párt máshol ünnepel, illetve tüntet egymás ellen.
2009-03-17: Belföld - x:

Belföldi hírek - Demeter J. Ildikó

Visszaléptünk a történelemben?
Politikai nyilatkozatban emelt szót a kilencvenes évek árnyainak feltámasztása ellen Markó Béla RMDSZ-elnök. A szenátusban elmondott beszédében emlékeztetett arra, hogy ,,1990 tavaszán március 15. megünneplését teljesen másképpen szemlélték a románok és magyarok", és a régi rendszer fenntartóinak sikerült nagy etnikumközi feszültségeket gerjeszteniük, véres, több áldozatot követelő konfliktusba taszítva Marosvásárhely lakosságát; akkoriban sok ellenérzés és spekuláció fogadta az idelátogató magyarországi politikusokat.