Megegyeztek a fagykárenyhítés módjáról a földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztérium, illetve az érintett gazdák képviselői nyíregyházi tárgyalásukon tegnap. Gráf József miniszter az eredménnyel végződött egyeztetésről elmondta: a termelők kilencmilliárd forint támogatást kapnak.
Hozzátette: ez az összeg 9―10 milliárd forint közötti lesz, attól függően, hogy hány termelő veszi igénybe a kamattámogatásos hitelt. A tárca vezetőjének tájékoztatása szerint az összeg egy része költségvetési forrás, és azt a minisztérium keretéből növelték meg jelentősen.
Megjegyezte, hogy közös lengyel―magyar fellépéssel uniós támogatást is szeretnének elérni a termelőknek Brüsszelben, de ez szerinte hosszabb időt vesz igénybe. Példaként említette, hogy a két évvel ezelőtti árvízkárok után az idén adott pénzügyi segítséget a közösség.
A miniszter újságírói kérdésre közölte: a termésbecslés alapján október 15-ig szeretnének kárenyhítési előleget fizetni a fagykárt szenvedett gazdáknak. Gráf József kitért arra, hogy a mintegy kilencmilliárd forintos támogatást szeretnék a legigazságosabban elosztani.
Magyarázatként elmondta, hogy a százszázalékos fagykárt szenvedett termelők kapnak nagyobb kárenyhítést, hiszen egy 30 százalékos kárt szenvedett gazdálkodó esetében a megmaradt gyümölcs magasabb áron várható értékesítése kompenzálja a természeti csapás által okozott veszteséget.
A miniszter rámutatott, hogy csak azok kapnak támogatást, akik beléptek az újra megnyitott kárenyhítési alapba. Megjegyezte, hogy a belterületi földeken gazdálkodóknak ez nem volt lehetséges, de ők is részesülnek támogatásban ezer négyzetméteren felüli gyümölcsterület esetében. A megállapodás részleteit később dolgozzák ki a felek, s azt követően lesz majd az aláírás. Megemlítette, hogy a gazdák képviselői a megoldást keresve tárgyaltak a tárcával, s az azonos érdekek figyelembevételével született az egyezség.
Jakab Ferenc, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének alelnöke, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnöke úgy nyilatkozott: részben elégedettek a megállapodással, hiszen nem tudták elérni azt a követelésüket, hogy a térséget katasztrófa sújtotta térséggé nyilvánítsák. Ehhez törvénymódosításra van szükség, s van is már egy javaslat az országgyűlés előtt ― mutatott rá. Jakab Ferenc szintén kiemelte, hogy a támogatást igazságosan, veszteségarányosan kell majd a termelők között felosztani.