JegyzetÁldozókő

2007. augusztus 9., csütörtök, Múltidéző

Mikóújfaluban, Rozin Sándor kőfaragó műhelyében négy darab hatalmas kőtömbből faragják hajnaltól sötétedésig azt az ,,áldozatkövet" vagy ,,oltárkövet", mely az Óriáspince-tető Lármafájának közepén kiképzett halomra kerül. A bükszádi vörös andezitből faragott kőtömbök egy óriási malomkőhöz hasonlatos térplasztikai alkotássá szerveződnek.

Jókai Mór Bálványosvár című regényének ihlető sugallatát érhetjük tetten ebben is. „E nyitott kő boltív bejáratánál van az áldozatkő, egy óriási kolonczra még egy roppantabb kőlap felfektetve. Benn az élőteremben pedig — Jókai itt a száz darab, ötszáz éve száldokfával körbeültetett köröndre utal, amely az ő fantáziájában fogant meg — a boltívvel átellenes félkörben van elhelyezve huszonhárom lapos kő. Ez a huszonhárom székely törzsnek az ülőhelye. Középen a legmagasabb kő a főrabonbán ülőszéke."

Ez volt az ősvallás korszakában az áldozatok helye.

Jókai a székelységet minden kétséget kizáróan szülőföldjén őshonosnak, Attila örökösének vélte, ezért beszél a kereszténységet megelőző korszak áldozókövéről, majd a vallásváltást követően az oltárkő megnevezést használja.

A lármafa vörös andezit áldozóköve körül a botosbányai szürke andezittömbök ma nem ülőhelyül szolgálnak, hanem Háromszék településeinek nevét és ezek első okiratos említését rögzítik. Jókai egyéb kellékekkel is berendezi az áldozati, illetve a későbbiekben oltárkövet és környékét: kőpajzsok a székely alaptörvényekkel, alabárdos, lándzsás vitézek, s amit egyes budapesti barátaink esetleg rossz szemmel néznek — hadd jegyezzük meg némi iróniával —, a romantikus regényíró ide helyezi a Torjáról hozott turulos zászlót is.

Még csak az hiányzik — mondom incselkedve —, hogy egy Árpád-sávos zászló is előkerüljön.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 840
szavazógép
2007-08-09: Múltidéző - Sylvester Lajos:

Ezer székely asszony és leány (Háromszéki zarándokhely)

Kedves levél érkezett Komollóról, idős Csűrös Zoltán a feladó, s azt írja, hogy 2006 nyarán és ebben az évben is megtartották Csíkban az úgynevezett 1000 székely asszony és leány ünnepségét, amelyet a Háromszék is jelzett, minden hozzáfűzés nélkül, s arra figyelmeztet bennünket, hogy nálunk is volt ehhez hasonló ünnepély, és még élhetnek az egykori felvonuláson részt vevők közül, hiszen erre 1941 augusztusában került sor. Zoltán bátyánk akkor hétéves volt, az ezer székely asszony és leány felvonulása után szüleivel megnézték a mezőgazdasági kiállítást, amelynek a megnyitóbeszédét Apor Péter báró, főispán tartotta.
2007-08-09: Család - Jártó Kocsis Edit:

Mit kapok ma?

Ki nem emlékszik a jelenetre, amikor kisgyerekként izgalommal tette fel a kérdést, ha közeledett a születésnapja, messziről érkeztek haza a szülők, szófogadó volt az óvodában, vagy végre az utolsó falatig megette az ebédet?