Csupán két hónap telt el azóta, hogy Tony Blair brit kormányfő távozott posztjáról, máris két musical készült róla, s mindkettőt telt házzal játsszák az edinburghi Fringe színházi fesztiválon.
Az egyik mű Tony Blair ― The Musical címmel inkább operett, a másik, a Tony! The Blair Musical című pedig inkább szatirikus revü. Mindkét alkotás bírálja Blairt az iraki háború miatt, amely mindörökké beárnyékolja majd politikai hagyatékát, és kigúnyolja a szórakoztató iparra jellemző kétszínűségét.
Quentin Letts politikai szemleíró szerint már rég esedékes volt, hogy Blair kap egy kis gyomrozást a színházművészettől. ,,Teljesen gyávák, hogy ezt nem tíz évvel ezelőtt tették meg."
A szatirikus revü érdekessége, hogy Ed Duncan, Iain Duncan egykori konzervatív pártvezér fia a darabban éppen apja szerepét játssza a négy tory vezér közül Blair miniszterelnöksége idején; a konzervatív pártvezérek egyike sem tudta soha felülmúlni a kormányfő karizmáját. Duncan a műben áttér a politika másik oldalára is, hogy eljátssza Blair befolyásos szóvivőjének, Alastair Campbellnek a szerepét is.
Chris Bush író és rendező az egykori kormányfőt tragikus személyiségnek látja, aki tökéletes alanya egy musicalnek, és aki jól illik a fényes körülményekhez. ,,Bármit is tett, még ha az katasztrofális is volt, úgy vélte, hogy az helyes" ― mondta az író Blairről.
James Lark, az operett szerzője művében szimpátia mutatkozik Blair iránt. Szerinte az exkormányfő személyét az tette tragikussá, hogy miután csatlakozott Irak amerikai megszállásához, sohasem tudta újrateremteni azt a jó közérzetet, mely hatalomba kerülésekor volt. ,,Ez lenyűgözött engem, szeretni kellett őt" ― mondta Lark. ,,Olyan nagy volt az elvárás, mert ő teremtette meg azt. Saját petárdái találták el, különösen miniszterelnöksége második felében" ― tette hozzá a szerző.