Csődközelben az egészségügy
A csőd szélére kerül az egészségügyi rendszer, ha a kormány nem utal ki a kórházaknak hárommilliárd lejt. Ezt az összeget még a héten kérni fogja az országos egészségbiztosító pénztár. A hazai egészségügyi rendszer a legújabb európai felmérés szerint utolsó az uniós országok között. A fogyasztói szempontból elbírált közegészségügyi ellátás minősítésénél közel negyven szempontot vesz figyelembe a besorolás.
Húszezernél több vállalkozó vár
Húszezernél több vállalkozás vár bírósági tárgyalásra Romániában. Az igazságügyi miniszter szerint Bukarestben napolták el a legtöbb ügyet, itt szeptember elejétől 8000-nél is több beadvány tárgyalása késett meg az egy hónapja kitört bírói sztrájk miatt. Az Országos Cégbejegyzési Hivatal kirendeltségei közül csak 18 megyében vannak napirenden a beadott kérvények tárgyalásában, 24 másik megyében viszont 22 000-nél több iratcsomó gyűlt fel.
Elégedetlenek a gazdák
A mezőgazdasági minisztérium elé öntötték a magukkal hozott tejet a támogatással és főként a kilátásokkal elégedetlen állattartó gazdák tegnap. A járókelőknek pár szem krumplit, fej káposztát ingyen osztottak, mert úgy sincs semmi értéke. A több száz tüntető hosszasan álldogált és zajongott az utcán, pár percre a miniszter is kijött, de egyezség nem született.
Csökkent a kamat
Fél százalékponttal csökkentette az irányadó kamatot a Román Nemzeti Bank tegnap, mától tehát 8 százalékkal kell számolni. A jegybank idén már ötödször csökkentette az alapkamatot, amely az év elejétől összesen 2,25 százalékpontot mérséklődött. Legutóbb augusztus elején született hasonló döntés, akkor szintén fél százalékpontról. A jelenlegi csökkentésre számítottak a gazdasági elemzők, hiszen az elmúlt hónapokban Romániában mérséklődött az infláció, és nagy szükség lenne a gazdaság fellendülésére, amit az olcsóbb banki hitel segíthetne.
Újabb ciános bányát terveznek
Egy arany- és ezüstbánya megvalósítását tervezi a Deva Gold vegyes vállalat a Gyulafehérvártól északnyugatra lévő Csertés község határában — jelentette be tegnap a Greenpeace, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a Védegylet. A kitermelésben a nagybányaihoz hasonlóan cianid-kioldásos technológiát alkalmaznának, a román állam 20 százalékban tulajdonosa a beruházásnak. Csertés jóval közelebb van a magyar határhoz, mint Verespatak, ha baleset történik, a szennyezés a Maroson keresztül közvetlenül a Tiszába jutna. Csertésen 1972-ben történt súlyos katasztrófa: átszakadt a rézbánya zagytározójának 30 méter magas gátja, a kiömlő iszap elöntötte a falut, és 80 ember meghalt.
Idősebbek érettségije
Sajátos módszertan alapján — az esélyegyenlőség elvét betartva — próbálkozhatnak idén az érettségivel a korábbi években sikertelenül vizsgázó végzősök: Farkas Anna Lili RMDSZ-képviselő javaslatára a parlament elfogadta a tanügyi törvény erre vonatkozó módosítását. Az idősebbek számára külön vizsgaidőszakot írnak ki a tanév folyamán.
Beteg a lakosság
Az ország lakosságának kétharmada, összesen 14 millió személy fordult tavaly orvoshoz. Egy frissen nyilvánosságra hozott statisztika térségenként adja meg a leggyakoribb betegségeket, így például a fővárosiak örvendenek a legjobb egészségnek, a szennyezett levegő pedig Brassó és Szeben megyében okozott tömeges szív-érrendszeri, valamint tüdőpanaszokat. Ugyanitt 12 000-rel nőtt a pszichiátriai betegek száma az utóbbi egy évben. A keleti országrészen az alkoholfogyasztás és az egészségtelen étrend szedi áldozatait, délnyugaton az ízületi gondok gyakoriak, Havasalföldön a szem- és halláskárosodások száma magasabb az átlagnál. A legtöbb daganatos beteget Kolozs, Iaşi, Dolj, Máramaros és Konstanca megyében regisztrálták. Székelyföldet külön nem emeli ki a felmérés, a Szeben, Brassó és Fehér megyét is magában foglaló régióban szerepelünk: ezer emberre átlag 46,3 légúti megbetegedés, 41,6 fertőző kór és 22,6 elmebaj jut.