Régi fotográfiák dicsérete

2007. szeptember 7., péntek, Élő múlt

Fiatal székelyföldi fotós járja baráti, ismerősi körét egy ideje, de már — okosan — a hivatalokat is környékezi, hogy itt a legfőbb ideje (ha nem a huszonnegyedik órája!) megteremteni Erdély fotográfiai múzeumát, amelyet mintegy első, megvalósítható lépésként egy internetre épülő virtuális múzeum létrehozása előzne meg.

Tapasztalata szerint ugyanis naponta ijesztő méretekben vész oda, kallódik el, cserél illetéktelenül gazdát, kerül jó pénzért távoli vidékekre az a fotográfiai kincs, mely a fényképészet hazai gyakorlatának kezdete óta otthonainkban felhalmozódott. Ez pedig ugyanolyan felbecsülhetetlen időlenyomat életünkről, jelenlétünkről — nevezzük akár tanúságnak is —, miként folklórunk maga, mely élő formájában mára alaposan megtépázva, kifakulva, de nagyobbrészt mégiscsak átmentve (Bartók, Kodály és utódaik révén) identitásunk letagadhatatlan és meghatározó része.

A régi fotóval kissé más a helyzet; a kép eredetije mindig egyetlen személyhez, műhelyhez kötődik, s legtöbbször talán már bottal üthetjük a nyomát. (...)

Egy pillanatra gondoljuk át, mi magunk hány fotót dobtunk már el életünkben, fölöslegesnek, haszontalannak, helyfoglalónak találva azokat, s e gesztusunkkal mindjárt töröltünk is egyet-egyet azon a roppant emlékezeten. (…) Tulajdonképpen ebből, a még el nem kótyavetyélt, még ideig-óráig biztos, bár ismeretlen helyen, beazonosítatlanul heverő kincsből épülne föl az az elképzelt múzeum, mely a digitalizálás révén lefékezhetné a romlást, meghosszabbítaná a még megmenthető hagyaték életét. (...)

A minap interneten rám talált egy fiatal sepsiszentgyörgyi tanárnő, aki szülőfaluja, a Zágon melletti Papolc több mint egy évtizede elhunyt fotográfusa, Imreh Albert emlékét és munkásságát szeretné kiemelni a feledésből és az ismeretlenségből. Annak idején a jobb sorsra érdemes, nyomorék ember szomszédságában lakott, gyerekként sokszor járt át fényképeszkedni, vagy a fotográfus felesége hívta, hogy mutogassa a padlásukon található töméntelen régi iratot, levelet, folyóiratokat. ,,Mindig állt a kapuban vasárnap, s a le-fel járókat behívta, hogy a férje lefotózza, s ezzel némi aprópénzhez jussanak — áll a hozzám jutott emlékező levélben. — Én most szeretném megadni neki a »végső tisztességet« ott a faluban, a falusiak előtt, amit életében nem kapott meg, s fotókiállításon bemutatni a hagyatékából néhány művészfotót az augusztusi Háromszéki Magyarok Világtalálkozója rendezvényeinek keretében."

Évtizedekkel ezelőtt riportot írtam Imreh Albertről, s jó pár felvételét közléshez segítettem. Biztattam, hogy betegágyhoz kötöttsége kényszerét kihasználva, írja meg nem mindennapi fotográfusi tapasztalatának hasznosítható tanulságát. (...)

Időközben az elkótyavetyélt papolci ház padlásáról orvosságos dobozokba rejtve, leszámozva, porosan és penészesen előkerült a fotós maradék hagyatéka — filmek és diafelvételek formájában —, amit gyors ütemben nekiláttunk digitalizálni.

És amíg készül a rendhagyó tárlat, amelyre immár több mint ötven kiállítandó, nagyított kép került elő, addig a már-már elveszett hagyaték számítógépes rögzítése közben a képernyőn kibomlanak egy falu, egy kistérség évtizedekkel ezelőtti, letűnt életének képi dokumentumai: falustársak, gyerekek, öregek, országúti pillanatok, utcaképek — mindaz, amit egy értelmes élet készülékének segítségével leadatolt. (...)

CSEKE GÁBOR, Hargita Népe

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 840
szavazógép
2007-09-07: Nyílttér - x:

Lesz, miről mesélnünk (Visszajelzés)

Bárki is volt az ötletgazdája a Háromszéki Magyarok Világtalálkozójának, az ötlet zseniális, a megvalósítása, felkarolása, szervezése úgy igaziból ,,székely módra" sikerült. A székelység történetét olvasva többször találkoztam az időnkénti lustra megszervezésével, amikor is számba vehették a székelység pillanatnyi hadierejét...
2007-09-07: Élő múlt - Iochom István:

Juliska néni, a ,,kém"

Dr. Borcsa János Szentkatolnán tanító irodalomkritikus hívta fel a figyelmünket arra, hogy él a faluban egy idős asszony, Barti Juliska néni, aki teljesen ártatlanul, kémkedés gyanújával több mint öt évig volt börtönben. Őt kerestük fel a minap szentkatolnai otthonában, és arra kértük, meséljen az életéről.