További adalékok az Aquariushoz

2007. szeptember 14., péntek, Nyílttér
A borvíz útja program lassan valósággá válik. Szerény ismereteimmel hozzá szeretnék járulni annak sikeréhez. Megyénkben 616 borvízforrás (kút is) van, melyből 201 Kovászna fürdővárosban.

Sajnos, csak 11-et palackoznak vagy palackoztak: Kovásznán kettőt, Málnásfürdőn kettőt, Bibarcfalván kettőt, Bodokon, Előpatakon, Vargyason, Árkoson, Bölönben egyet. Megyénkben található két szélsőséges vegyhatású borvíz: 1. a Torjai Büdös alatti forrás vizében szabad kénsavat mutattak ki, mely világviszonylatban is unikumnak számít, ez a borvíz annyira savas, hogy a Marosvásárhelyi Vegyelemző Laboratórium vegyésze, midőn megkóstolta (ez az analízist végző kémikus kötelessége), a gyomra (rejtett fekélye) kilyukadt, és meg kellett műteni; 2. a másik ennek ellentéte: annyira lúgos borvíz, hogy a lakmuszpapír ki sem tudta mutatni pH-ját; Kovásznán ,,Kusti-víz"-nek nevezik, a Mező utcában van Ördög bácsi kútjában (sajnos, kiapadt). Nevét onnan kapta, hogy a ,,nagyivók" másnap ezzel csillapították, hajtották el (kusti) a bor képezte savukat.

Tehát ügyelni kell a borvizek fogyasztásánál, nem mindegy, hogy pl. a gyomorsav-túltengéses, fekélyes beteg melyikből iszik.

Kovásznán a legjobb szénsavas borvízforrás a Kovászna pataka medrében, a központi pallóhíd alatt volt. Ezt el kellett költöztetni, fel is vezették a parkba, mert befertőződött a patakba folyó szennyvíztől, meg a hastí­fuszos bacilusgazdák székletét hozta le. De volt egy nevezetes borvízforrás, a Cifra-kút a Vajnafalvi sétatér alatt, a Kispokolsár mellett, mely nevét onnan kapta, hogy egy jómódú beteg e forrás vizét használva meggyógyult, és hálából egy cifra, nagy márványoszlopot állított ide. Előpatakon egy hálás beteg gyógyulásáért cserébe templomot építtetett...

Soha nem tudjuk, hogy miért ment tönkre két híres fürdőhelyünk. A második világháború után nagy anyagi befektetéssel építették, modernizálták a fürdőhelyeket. Ismerjük Tusnádfürdőt, Szovátát, Herkulesfürdőt, de sajnos, Előpatakra görögöket telepítettek, Málnásfürdőre koreai gyermekeket, így ezekben megállt a fejlődés, és utána is, miután elmentek a görögök és a koreaiak, a megalakult Megyei Turisztikai Hivatal emberei, vezetői nem viselték szívükön e székelyföldi, hagyománnyal rendelkező, emberek gyógyulását, üdülését biztosító természetes gyógyforrásainkat. A lemaradást ma sem hozta be sem Előpatak, sem Málnásfürdő, de Bálványoson megindult valami.

Dr. Szőts Dániel

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 595
szavazógép
2007-09-14: Nyílttér - Orbán Barra Gábor:

Gazdátlan ez a város?

Tavaly augusztus 8-án készítettem egy fényképet Sepsiszentgyörgyön, a villanyrendőr környékén. Egy tizedik emeleti lakrészt szorgos kezek meghatározhatatlan árnyalatú, csúnya kékre mázoltak.
2007-09-14: Nyílttér - x:

Tanévkezdés fenntartásokkal (Visszajelzés)

Idén másodszor találkozom Fodor István bodoki polgármesternek a Sepsiszentgyörgyről ingázó bodoki tanerők elleni nyilatkozatával a sajtóban (Krónika, 2007. február 1., illetve Háromszék, 2007. szeptember 8.). Kérdés: kinek jó ez?