Erdély-szerte, de nyugodtan állíthatom, hogy mára már az Erdélyt látogató magyarországiak között is ismerősen cseng a háromszéki Haszmann család neve az alsócsernátoni Haszmann Pál Néprajzi Múzeum, Népfőiskola és Alkotótábor több évtizedes hagyományőrző, értékmentő és nemzettudatot erősítő tevékenységének eredményeképpen.
A család fiatalabb tagjainak érdeklődési köre és többük alkotómunkája is a magyar népművészethez, muzeográfiához vagy a képzőművészethez kapcsolódik.
Egyikük a közelmúltban lakóhelyétől 600 km-re, Tornyai János híres alföldi festőművész szülővárosában, Hódmezővásárhelyen mutatkozott be önálló kiállítással.
Amikor Haszmann Júlia Réka tárlatának megnyitására felkért a felső-háromszéki származású és jelenleg városunkban dolgozó dr. Ozsváth Gábor muzeológus, örömmel vállaltam, hisz a festőiskolát teremtő és az országos jelentőségű Őszi Tárlatairól is híres alföldi városban rangos kulturális eseménynek számít egy fiatal, tehetséges művész első tárlata.
Ugyanakkor szerény ellenszolgáltatásnak is szántam szerepvállalásomat, mintegy megköszönve a művésznőt szárnyra bocsátó családnak az elmúlt évek csernátoni látogatásai során kapott szellemi, erkölcsi muníciót, mely az egyetemes magyar néprajzi, kultúrtörténeti, emberi értékek felmutatásával mindig gyógyírül hatott az anyaországi értékzavaros lelkünknek.
A kiállítás 2007. szeptember 10-én megnyílt Hódmezővásárhelyen a Petőfi Művelődési Központban. A művészetkedvelő érdeklődők a hónap végéig tekinthetik meg Haszmann Júlia Réka hagyománytisztelő, kifejező eszközként a modern absztrakt stílusjegyeit is felhasználó, érzékeny, sajátos szín- és formavilágú alkotásait. Reméljük, a művésznő a jövőben visszatérő kiállítója lesz Hódmezővásárhelynek!
A megnyitón Reményik Sándor gyönyörű verssorára utalva úgy fogalmaztam, hogy aki befogadó szívvel figyeli, látva látja a képeket — meghallhatja, amint ,,Erdély harangoz a mélyben".
Én meghallottam…
Dr. Berényi Károly