Tagadták bűnösségüket
Tagadta bűnösségét az UD Zrt.-ügyben megvádolt mind a négy politikus a Pesti Központi Kerületi Bíróságon tegnap megkezdődött büntetőperben. Az első tárgyaláson csupán a két szocialista politikus, Szilvásy György volt titokminiszter és Tóth Károly volt országgyűlési képviselő, az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának egykori alelnöke jelent meg.
Dávid Ibolya és Herényi Károly volt MDF-es országgyűlési képviselő nem ment el a bíróságra, a bíró ismertette beadványukat. A négy politikus ellen személyes adattal való visszaélés miatt emeltek vádat, illetve Dávid Ibolyát kényszerítéssel is megvádolták. Szilvásy György vádlotti meghallgatásán arról beszélt, hogy az ügyészség politikai nyomás alatt dolgozott. A bíró jelezte, hogy a belügyminisztériumtól és a Nemzetbiztonsági Hivatal jogutódjától, az Alkotmányvédelmi Hivataltól titkos iratok minősítésének feloldását kéri.
Ők állnak az erdő felől
Felhívást tett közzé a szélsőjobboldali kárpátaljai Szvoboda párt. Arra szólítja fel a helyi magyar közösséget, hogy bírja rá vezetőit az "ukránellenes tevékenység" beszüntetésére. A felhívás többek között leszögezi: az Ukrajna függetlenné válása óta eltelt két évtized során az ukrán hazafiak egyszer sem teremtettek nemzetiségi konfliktushelyzetet, sőt, "a magyar közösség számára a világon alighanem a legjobb feltételeket hozták létre a mindenirányú fejlődéshez". A Szvoboda szerint semmi nem korlátozza a kárpátaljai magyarok kulturális, nyelvi fejlődését, oktatását, a mostani élesedő konfliktust "szűk látókörű vezetőik" provokálták ki.
Sugártartalmú szellőcske
Európába is elértek már Japánból igen kis mennyiségű radioaktív részecskéket tartalmazó légáramlatok. Tegnap Izlandon regisztráltak rendkívül csekély radioaktivitást, és az osztrák Központi Meteorológiai és Geodinamikai Intézet (ZAMG) szerint egy alig mérhető koncentráció Ausztriát is elérhette. A jód 131-es izotópjának értéke Reykjavíkban az észlelési határ közelében volt, más izotópok jelenlétét nem lehetett megállapítani. A ZAMG hangsúlyozta, hogy az emberek egészségét Európában semmilyen, a japáni radioaktivitással kapcsolatos veszély nem fenyegeti. Az Európai Unióban nem észleltek megemelkedett sugártartalmat a Japánból származó élelmiszerek vizsgálatakor – közölte John Dalli egészségügyi és fogyasztói biztos tegnap Brüsszelben. Az EU már a múlt héten felszólította a huszonhét tagországot a Japánból érkező élelmiszerek vizsgálatára. Az első eredmények most futottak be.
Szükségállapot Jemenben
A jemeni parlament tegnap törvénybe iktatta az elnök által kihirdetett szükségállapotot, de az ellenzék azon nyomban kétségbe vonta a törvényhozás illetékességét. A hivatalos közlés szerint a 301 tagú parlamentben 164-en voltak jelen a szavazáskor, és közülük 162-en szavaztak a március 18-án kihirdetett szükségállapot törvényerőre emelése mellett. Az ellenzéki Iszláh (Reform) Párt egyik képviselője viszont azt állította, hogy az ülésteremben mindössze 133-an tartózkodtak, így nem volt meg a kellő számú honatya a határozatképességhez. A voksolást bojkottálták az ellenzéki és a független képviselők, valamint azok is, akik bár az ország élén harminckét éve álló Ali Abdallah Száleh Általános Népi Kongresszusa jelelöltjeként jutottak be a parlamentbe, de a tüntetők elleni kegyetlen karhatalmi fellépés miatt benyújtották lemondásukat.