Oroszország nem támogatja a katonai erő bármilyen formájú alkalmazását a Kaszpi-tenger térségében ― jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap Teheránban, a Kaszpi-tenger menti államok második csúcstalálkozóján.
A politikus hozzátette: a résztvevőknek egyezségre kell jutniuk abban, hogy egyik Kaszpi-tengeri állam területét se lehessen felhasználni egy másik elleni agresszióhoz. A fórumon részt vevő öt állam ― Azerbajdzsán, Irán, Kazahsztán, Oroszország és Türkmenisztán ― elnöke nyilatkozatot fogadott el, s ebben szerepel az a megfogalmazás, miszerint az érintett országok területüket nem engedik át egy harmadik félnek agresszió vagy katonai akció végrehajtásához. Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök sajtóértekezletén ,,nagyon erősnek" minősítette az elfogadott dokumentumot.
Nukleáris programjával kapcsolatban Irán éles vitába bonyolódott a nyugati országokkal, amelyek azt állítják, hogy Teherán atomfegyvereket készül előállítani, Washington pedig nem zárja ki katonai erő alkalmazását, ha a diplomáciai eszközök nem érik el céljukat a vita rendezésében.
A nyilatkozat egy másik részében az elnökök hangsúlyozták az atomsorompó-szerződést aláíró államok jogát a békés célú atomenergia előállítására.
Vlagyimir Putyin a Kreml vezetői közül a II. világháború óta első alkalommal tesz hivatalos látogatást Iránban.