Tavaly október elejétől helyezték a megüresedett egerpataki lelkészi állásba t. Bod Péter fiatal református lelkipásztort, s mint eddig, a szomszédos Szacsva híveinek mindenkori lelki gondozása is feladata.
Egerpatakon 282 református él, s az új lelkésznek, a presbitériumnak éppen elég gondja van. Legsúlyosabbak a földvagyonnal kapcsolatos kérdések, az egykori egyházi szociális otthon tulajdonjogának rendezése és majdani értékesítésének mikéntje.
Az egyházközségnek összesen 30,6 hektár földterülete volt, s ezt a 247-es törvény értelmében visszaigényelték. Kezdetben visszakaptak öt hektár szántót, a rétyi községi földosztó bizottság még jóváhagyott 20,7 hektárt, s még mindig visszajár 4,4 hektár — tudtuk meg. A kérdés az, mikor és hol fogják visszaadni, és hogy elfogadja-e azt a presbitérium? A kijelölésre-kimérésre ugyanis eddig még nem került sor. Az egyházközség azt szeretné, ha ezt a kérdést még ebben az évben véglegesíteni lehetne. Az új lelkész jövetelére a papi lakást részben korszerűsítették, kijavítottak 60 méter kerítést, és most befejezés alatt a paplak előtti kőkerítés, márciusban kis új székely kaput állított oda a gyülekezet.
— Itt szeretném megjegyezni — mondotta a lelkész —, hogy azt a megyei és községi pénzbeli segélyt, összesen 50 millió régi lejt, amit a lap említett a Szacsváról megjelent riportban, az itteni kerítés építésére kaptuk, a szacsvai templom további rendezésére csak pályáztunk. Nagy gondunk valóban az öregotthon, mert amióta az építtető holland csoport megvonta a támogatást, az épület üresen áll. Meglehetősen kusza a tulajdonjogi helyzete. Bár azt az egyházközségnek adományozták, és az egyházközség telekkönyvén szerepel, meggondolta magát az építtető alapítvány, vissza akarja szerezni az épületet, és beperelte az egyházközséget! A per folyamatban. Egyértelmű, hogy a presbitérium azt akarja, az épület maradjon az egyházközség tulajdonában, s azt a lehető legelőnyösebb módon használja, ha lehet, hasznot is hozzon a közösségnek, miként az is elképzelhető, hogy visszaalakuljon az egykori jó hittestvéri viszony. Egyébként reméljük, hogy testvéregyházi kapcsolatot tudunk kialakítani a magyarországi Kunhegyessel.
Minden nehézség ellenére új mederben folyik tehát az egyházi élet egerpatakon, ez annál is fontosabb, mert egyre több magyar ajkú cigány család telepedik meg a faluban, nevelésükből, integrálásukból az egyház is kiveszi a részét. A hűvösebb évszak beálltával megkezdődtek az ifjúsági és nőszövetségi bibliaórák, a vallásórák, javult a templomlátogatás. A közösségi rendezvények, mint a tavalyi jól sikerült kosaras bál is, az egészséges közösségi szellem kialakítását szolgálják. ,,Sajnos, elvesztettük felső tagozatunkat, panaszolták a hívek, de az iskolabusz rendszeresen szállítja V—VIII. osztályosainkat a rétyi központi iskolába".
Advent idején azt reméli a lelkészházaspár, hogy érző és békés lélekkel, barátságos közeledéssel, Istenbe vetett hittel sikerül szorosabbra ványolni az eléggé megbolydult lelkivilágú faluközösséget.