A népi hagyomány szerint a böjt azzal kezdődött, hogy minden edényt jól megtisztítottak, hogy a zsírnak még híre-hamva se maradjon. Jelképesen még a kamrakulcsot is eldugták, jelezve, hogy kezdődik a sovány koszt időszaka. A húst teljesen elhagyták.
A böjt alatt készítettek rántás nélküli krumplilevest, héjában sült krumplit, cukrozott szemes kukoricát, babsalátát, málét, lepényeket, aszalt szilvát, és szívesen ettek ilyenkor hüvelyeseket, főtt tésztaféléket, zöldséget, gyümölcsöt, mert amint a mondásban áll: napi egy alma az orvost távol tartja.
Cibereleves
Hozzávalók: 4–5 gerezd fokhagyma, 1 dl tejföl, 1 dl tej, fél citrom, liszt.
Elkészítés: Tegyél fel kb. 1,5 liter vizet főni, adj hozzá 4–5 gerezd apróra vágott vagy zúzott fokhagymát, forrald fel, majd egy evőkanál liszttel elkevert tejjel és tejföllel habard be. Fél citrom levével ízesítsd savanykásra, majd gyenge tűzön melegítsd át.
Dödölle vagy krumpligánica
Hozzávalók: 1 kg krumpli, 0,5 kg búzaliszt, 4 kanál zsír, 1 fej hagyma, pirospaprika, 0,25 l tejföl.
Elkészítése: A meghámozott krumplit egy kétliteres fazékban föltesszük főni. Amikor megfőtt, a vizében apróra törjük. Állandó kevergetés mellett annyi lisztet adunk hozzá, hogy jól összeálljon, de még lágy legyen. Sült paprikás hagymát teszünk rá, majd a tányérban tejföllel megöntözzük.
(Az Eletforma.hu felhasználásával)