Felháborodással vettem tudomásul a július 10-i Háromszékben Embert harapott a veszett borz címmel megjelent cikk hangvételét, mely szerint „az állat-egészségügyi hatóságoknak ezért mégis újra kellene gondolniuk a vadállomány veszettség elleni oltását (...), rókákhoz való viszo-nyulásukat, míg nagyobb baj nem következik be.”
Tájékoztatni szeretném azokat, akik ezt nem tudják: az Országos Állat-egészségügyi Hatóságnak és ennek keretében a megyei állategészségügynek is van egy többéves programja, ami a vadon élő állatok veszettség elleni oltására vonatkozik. 2009-től minden évben mintegy 5000 adag veszettség elleni oltóanyagot tartalmazó csalit helyeztek ki a vadászterületekre, 2013. július 1-jén pedig ezen kívül repülőből is szórtak ki oltóanyagot tartalmazó csalit az egész megye területére, egy országos program keretében. Ez a program folytatódik, hiszen Magyarországon is több mint hat év után jelentek meg az első kedvező eredmények.
A megyei állat-egészségügyi hivatal igazgatójaként évek óta hadakozom a szélmalmokkal és a túlbuzgó állatvédőkkel a kóbor állatok mint veszélyhordozók létszám-csökkentésének érdekében. Jó lenne, ha a vádaskodások helyett némelyek utánanéznének a vonatkozó jogszabályoknak, mert talán rájönnének, hogy sok esetben nem az állategészségügy a felelős bizonyos tevékenységekért.
Szeretném hangsúlyozni, hogy 2013. július 9-én éjfél után 38 perccel engem riasztott a megyei kórház sürgősségi osztálya, és a megyei állategészségügy volt az az intézmény, amely – szoros kapcsolatot tartva a fertőző osztály főorvosával, dr. Kovács Istvánnal – órákon belül, sürgősségi eljárással megadta a helyes diagnózist. Mi több, azon éjjel én voltam az, aki a beteg édesapját – egy galaci családról lévén szó –, elvittem az éjjel szolgálatos gyógyszertárba, hogy a receptre felírt gyógyszereket kivehesse.
A felsoroltakat figyelembe véve mint a megyei állat-egészségügyi igazgatóság igazgató főállatorvosa, nem hagyhatom, hogy az általam vezetett intézményt igazságtalan vádak érjék. Javasolom, hogy máskor minden érintett felet kérdezzenek meg.
DR. SIKÓ-BARABÁSI SÁNDOR
igazgató-főállatorvos