A válaszadás jogán szeretnék néhány pontosító megjegyzést fűzni a Háromszék napilapban 2008. január 8-án B. Kovács András aláírásával megjelent, Intézményesített gyerekkínzás című cikkhez.
Az utóbbi tizenhét évben az RMDSZ kormányon vagy ellenzékben folyamatosan prioritásnak tekintette a kisebbségi oktatást, illetve annak minden vonatkozását. Emlékeztetni szeretném Önt néhány eredményre, amelyet az RMDSZ az oktatás terén ért el.
A szövetség fontosnak tartotta az anyanyelvű oktatás intézményes kereteinek biztosítását, ezért ragaszkodott ahhoz, hogy törvény szabályozza a kisebbségi képviseletet a különböző szakmai intézményekben (itt külön kiemelném az oktatás minőségét felügyelő intézményeket). A helyi közösségekkel együtt új oktatási intézményeket hozott létre (pl. a vajdahunyadi Téglás Gábor Iskola), segítette a vegyes tannyelvű iskolák önállósulását (pl. a nagybányai Németh László Líceum, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum), támogatja a szórványkollégiumokat.
Az RMDSZ kezdeményezte a kisebbségek nyelvén oktató tanítók bérkiegészítését, amit 2007 nyarán a parlament el is fogadott. Ez a törvénymódosítás egy diszkriminatív helyzetet szüntetett meg, hiszen a kisebbségi tanítók nagyobb óraszámért azonos bért kaptak a többségiekkel.
A szövetség szükségesnek tartotta az anyanyelven megírt tankönyvek használatát az iskolákban, ezáltal pedig a román nyelvű tankönyvek rossz fordításainak kiiktatását.
Az RMDSZ tisztségviselőin keresztül hangsúlyosan odafigyelt és figyel a magyar vagy magyar tagozattal rendelkező iskolák felújítására, a beruházásokra és az iskolabővítésekre, illetve ott, ahol szükséges, új iskola építésére.
Köztudott, hogy a román nyelv oktatása a nyolcvanas évekig visszamenően első osztálytól érettségiig a román tagozatéval azonos tanterv és tankönyv alapján történt. Az RMDSZ munkájának köszönhetően a tanügyi törvény 1999-es módosítása folytán az általános iskola alsó (elemi) tagozatában a román nyelvet külön tanterv és tankönyv alapján, míg az általános iskola felső tagozatában azonos tanterv, de külön tankönyv alapján tanítják. A jelenleg érvényben levő tantervhez képest az új törvénytervezetben előrelépést jelent a történelem és földrajz anyanyelven való oktatása a líceumi osztályokban.
Az RMDSZ kormányzati szerepvállalása alatt elért eredmények közül hadd említsem meg többek között a Kisebbségek történelme és hagyományai tantervi bevezetését, a kisebbségek történelmének megjelenítését Románia összefoglaló történelmében, a szülői kérésre történő anyanyelv-oktatási órák bevezetését a román tagozaton tanuló kisebbségi tanulók számára. A szövetség támogatásával miniszteri rendelet született az iskolai közvetítő személyek státusának szabályozására, a diverzitásra, szegregációra vonatkozóan.
A fenti felsorolás az utóbbi évek néhány eredménye az oktatás terén, a teljesség igénye nélkül. A többéves munkát, amely ezek mögött rejlik, lehetetlen felsorolni. Bár megemlíteném még, hogy a kisebbségi törvény sokkal tágabb keretet biztosított volna a kisebbségi oktatás számára, sajnos, ez a kezdeményezésünk elakadt a parlamenti viták szintjén.
Abban a reményben, hogy a romániai magyar nyelvű oktatás minőségének javítása mindannyiunk közös célja, maradok tisztelettel:
SZÁSZ ATTILA államtanácsos, Bukarest