Markó július 3-án mond le
Markó Béla július 3-án lemond miniszterelnök-helyettesi tisztségéről: ezt maga a szövetségi elnök jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján.
* Az RMDSZ határozottan támogatja európai parlamenti képviselőinek az önálló magyar Bolyai Egyetem visszaállítását szorgalmazó kezdeményezését — szögezte le Markó, mert ez már 1990-től kezdve egyik fontos célkitűzése volt, amit a magyar értelmiségiek és az egyetemi oktatók jelentős része is támogat. A szövetségi elnök szerint a kormánynak nincsenek eszközei egy önálló magyar tanintézmény létrehozására, de kezdeményezni tudja az oktatási törvény módosítását, hogy lehetővé tegye a magyar egyetem létesítését. * A Konzervatív Párt törvénykezdeményezését, amely szerint a románul nem beszélő román állampolgároktól két éven belül meg kell vonni az állampolgárságot, Markó Béla nevetségesnek, ugyanakkor veszélyesnek tartja.
Tarol a hőség
Orvosi jelentések szerint már tizenkilenc emberéletet követelt az utóbbi napok rekordot döntő kánikulája Romániában, és az ország számos területén veszélybe került a víz- és áramellátás. Vrancea megyében már korlátozták a vízhasználatot, Gorjban 215 kút száradt ki, Doljban és Bukarestben rendkívül magas azoknak a száma, akik a nagy meleg miatt lettek rosszul. A legtöbb halálesetet a fővárosból jelentették. A Duna vízhozama 40 százalékkal, másodpercenkénti 4000 köbméterre csökkent, emiatt a vaskapui vízi erőmű termelése csökkent, de veszély fenyegeti a cernavodai atomerőmű működését is.
Több zöldövezetet
Nyolcmillió eurót szavazott meg parkosításra a kormány, ebből nagyjából ötven zöldövezet kiépítésére, elrendezésére vagy felújítására futja — jelentette be Korodi Attila környezetvédelmi miniszter tegnap. Az elsősorban önkormányzatoknak szóló program három évig tart, szükségességét azzal indokolják, hogy Bukarestben ötven százalékkal csökkent a zöldövezet: jelenleg egy fővárosi lakosnak alig tíz négyzetméternyi jut (de ez kerületenként változik), míg a nemzetközi normák szerint egy lakosnak 26 négyzetméternyi zöldövezet jár. Korodi a Bisztroje csatornáról is tárgyalásokat folytat, szerinte az ukrán fél megígérte, hogy nem kezdi el a terv második szakaszát, amíg nem készül el az a környezetvédelmi hatástanulmány, amelyet majd elemezhetnek az illetékes román és európai hatóságok.