Közel egy hónapja élesben is működik az ellenőrző rendszer, mely révén országszerte követhető a kitermelt faanyag útja. Bár a nyár folyamán tesztelték, a mindennapi használatban adódnak gondok, a felhasználók úgy vélik, van még javítanivaló az online rendszeren. Kezdeményezője, Doina Pană szaktárcavezető nemrégiben jelezte, az erdőradar beüzemelése következtében csupán egy hét alatt annyi fát koboztak el és annyi pénzbírságot szabtak ki, mint korábban közel egy év alatt.
Korszerű technikán alapuló programként jellemezte a fa útvonalának követését biztosító programot Ioan Cosnean, a háromszéki erdészeti igazgatóság vezetője. Úgy értékelte, amennyiben jól alkalmazzák, elejét lehet venni az illegális kitermelésnek. Ugyanakkor megjegyezte, a program bevezetése előtt szavatolni kellett volna a szükséges infrastruktúrát, a legnagyobb hiányosságként pedig az említette, hogy az erdős területeken nincs mindenhol mobiltelefonos térerő. Összeírják a rendszer használata kapcsán felmerülő problémákat, és továbbítják az illetékes hatóságoknak – fűzte hozzá az intézményvezető.
Elméletben jól működik, technikai szempontból azonban adódnak gondok, akadozik a rendszer működése – vázolta érdeklődésünkre a kézdialmási magánerdészet műszaki vezetője. Váncsa Botond kifejtette, a bárca kiállításakor okostelefon vagy táblagép révén lehet csatlakozni az adatbázishoz, amely egy kódot generál, később ennek segítségével ellenőrizhető, merre tart a faanyag. A főmérnök szerint akad, aki nehezebben szokik hozzá az új rendelkezésekhez, s ezek bizonyos tekintetben meg is nehezítik munkájukat. Az október elején életbe lépett programot ugyanakkor csiszolatlannak tartja, kéthetente új útmutató jelenik meg használatára vonatkozóan – jegyezte meg.
Az online program működése kapcsán Doina Pană korábban az Agerpres hírügynökségnek kifejtette: mielőtt a rakomány elindulna az erdőből, az árukísérő lap adatait bevezetik az adatbázisba, mely összesíti a szállítmányra vonatkozó összes információt, majd a hozzá kapcsolódó kódot a szállítólevélre is rávezetik. Amennyiben a jármű olyan helyen tartózkodik, ahol nincs térerő, offline kódot generálnak. Ezek valósságáról egyébként a faanyag felvásárlójának is meg kell győződnie, átvételkor ezt a rendszerhez csatlakozva ellenőrizheti.
A törvénytelen favágások visszaszorítását célzó program elindítása óta Brassó megyében jegyezték a legtöbb illegális rakományt. A 112-es egységes hívószámon Háromszéken négy esetben kérték szállítmányok ellenőrzését – Nicoleta Marin rendőrségi szóvivő szerint azonban rendellenességet nem tapasztaltak, így bírságolniuk sem kellett.