Felkészítőn a szaktanácsadók

2008. április 8., kedd, Gazdakör

Tanfolyamon a szaktanácsadók — csapatmunka

Az elmúlt héten a szaktanácsadók ötnapos felkészítőn vettek részt, amelyen francia és osztrák szakemberek a pályázatírás módszereit ismertették. A programra egy PHARE-pályázat keretében kerülhetett sor, amelyet az Országos Szaktanácsadói Ügynökség a francia és osztrák mezőgazdasági kamarákkal közösen nyert meg.

A felkészítőkön való részvételre az országból három megyét, Dâmboviţát, Galacot és Kovásznát választották ki, mert a SAPARD előcsatlakozási program keretében ezek szaktanácsadói érték el a legjobb eredményeket, a nyerőnek számító 94 pályázatból a háromszéki szaktanácsadók 30-at készítettek. A felkészítő egyik napján az országos szaktanácsadói ügynökség vezérigazgatója, dr. Viorel Morărescu is jelen volt.

A vidékfejlesztési program márciustól pályázható, első szakaszában a megyében leadott hat pályázatból ötöt a szaktanácsadók készítettek el. A vidékfejlesztési program szerint a gazdaságok korszerűsítésére a 2007 és 2013 közötti időszakban összesen 911 millió euróra lehet pályázni. Ezen összeget a szakminisztérium évekre és havi szakaszokra bontotta, így erre az évre kevéssel több, mint 250 millió euró vissza nem térítendő támogatás pályázható meg. A vidékfejlesztési kifizetési ügynökség bejelentése szerint viszont már az első hónapban összesen 708 pályázatot tettek le a hivatalnál 291 millió eurós értékben, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy már az első hónapban lefödték az éves leosztott összeget. Természetesen, a pályázatok elbírálás alá esnek, pontozásos rendszer alapján válogatják ki a nyerteseket. A pontszerzés feltételei: a pályázat útján megvalósulnak az uniós előírások, a gazdaság jórészt önfenntartó jellegű, a SAPARD keretében nem támogatott, a gazdálkodó valamely szakmai egyesület tagja. Továbbá pluszpontokat jelent, ha a pályázó negyven év alatti, hátrányos hegyvidéki zónában gazdálkodik, illetve ökogazdálkodást folytat. A letett pályázatok legtöbb két szakaszban vehetnek részt, a vesztes pályázatok ezután csak átalakítva adhatók be.

Az egy hétig tartó felkészítőn a szaktanácsadók a francia és az osztrák mezőgazdasági fejlesztési programokkal és a pályázatok elkészítésével ismerkedtek. Megtudhattuk, a régi uniós tagok esetében a pályázatok sokkal szűkebb területet fednek le, mint nálunk, csak a gépkörök részére vásárolt mezőgépek és a fiatal, vidéken megtelepülő kezdő gazdák kaphatnak vissza nem térítendő uniós támogatást (információink szerint ez utóbbi területen nálunk is lesz támogatás az év közepétől). A pályázatírás az említett két országban valamelyest könnyebb, mint nálunk, hiszen az országos adatbázis nagyon pontos. Ez azt jelenti, hogy a gazda beleegyezésével a pályázatot készítő szaktanácsadó a gazdaság kódjának a számítógépes programba való beírásával az összes adathoz hozzájut, beleértve a termelő által elért gazdasági eredményeket is. Így nem kell a különböző — állat-egészségügyi, humán-egészségügyi, környezetvédelmi, pénzügyi vagy cégbírósági — engedélyek beszerzésével időt tölteni. A számítógépes program, akárcsak nálunk, az egyszerű adatok beírásával a pénzügyi számításokat is elvégzi, és lehetőség van különböző változatok kidolgozására a legjobb pénzügyi eredmények elérése érdekében. Így például megválasztható és megváltoztatható a termelt növényfajták szerkezete.

Az elnyert támogatást az agrárkamarákon keresztül folyósítják, itt alkalmazottak a szaktanácsadók, nincs külön kifizetési ügynökség. Ausztriában a pályázat sikerességét maga a szaktanácsadó dönti el, és javaslata alapján a pályázó gazdálkodó megkaphatja az igényelt támogatást. Franciaországban viszont a pályázatokat egy csoport bírálja el, amelyben a gazdák és az agrárkamara szakemberei egyenlő számban vesznek részt. Akárcsak nálunk, a pályázónak önrésszel kell rendelkeznie, amit banki hitelből, előnyös feltételek mellett is fedezhet. A vissza nem térítendő támogatás a beruházás összértékének legtöbb 35 százalékát teheti ki.

A két országban pályázati pénzhez csak a jövedelmező gazdaságok juthatnak. Sőt, Ausztriában a szaktanácsadó gazdasági számítások alapján megmondja a termelőnek, hogy érdemes-e foglalkoznia, termelnie. Az ország nagy előnye, hogy jól működik a munkaerőpiac, és a mezőgazdasággal felhagyó személyek könnyen el tudnak helyezkedni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 199
szavazógép
2008-04-08: Gazdakör - x:

Amit a mezőgazdasági életjáradékról tudni kell (A lakossági tanácsadó iroda tájékoztat)

A mezőgazdasági életjáradékot a 2005/247-es törvénycsomag 11. fejezete szabályozza.
2008-04-08: Gazdakör - Ferencz Csaba:

Hírlugas

Nőhetnek az agrárjövedelmek
Várhatóan átlagosan 31 százalékkal emelkednek a mezőgazdasági reáljövedelmek 2006 és 2014 között az Európai Unió 2004-ben csatlakozott tíz országában ― jósolja az Európai Bizottság, amely múlt pénteken tette közzé az említett időszakra vonatkozó agrár-előrejelzéseit.