HúsmarhatartásA tavaszelő teendői

2008. április 22., kedd, Gazdakör

A húsmarhatartó telepeken február és március a borjazási csúcs, az ilyenkor hozott döntések igen nagy hatást gyakorolnak a tenyészet termelékenységére. Az adatok pontos rögzítése az eredményesség javítása érdekében szükséges.

Ebben a periódusban az ellési szezonra a szükséges eszközöket és felszereléseket be kell szerezni, a fedett elletőt és az elkülönítő karámot rendbe kell tenni. Ellenőrizni kell az állatok állapotát, amely visszajelzés a tehénállomány takarmányozási szintjéről és a környezet hatásairól. Ha tízes skálán pontozunk (ahol a 10 az elhízást jelzi), a tehénnek ötöst vagy magasabb pontszámot kell kapnia. Érdemes a takarmányokat bevizsgáltatni, és ennek ismeretében kiszámítani a megfelelő adagokat, s amikor kell, a szükségletnek megfelelően módosítani azokat. A leborjazott teheneknél kiegészítő takarmányozást kell folytatni, a tejelő tehenek magasabb igényeinek megfelelően. Mint mindig, most is szükséges a friss és tiszta víz (40—50 liter tehenenként). A már ellett teheneket a vemhesektől el kell különíteni. Ezzel a borjak számára biztosítunk tisztább környezetet, és optimizálható lesz a takarmányadagolás. Ajánlatos a húsmarháknál bevezetni egy egészen új, a Konefal takarmányozási módszert, melynek lényege, hogy a takarmányozások időpontját megváltoztatva befolyásolhatjuk a borjazás időpontját. Ily módon jó, ha a vemhes teheneket a nap folyamán minél később (11—12 órakor) takarmányozzuk először, és így minél több ellés (kb. 80 százalékuk) nappalra esik majd. A második takarmányozás 21—22 órakor legyen. Ezt a módszert az ellési szezon kezdete előtt egy hónappal célszerű elkezdeni.

Az ellési időszakban rendszeresen meg kell figyelni az ellő teheneket, mérni az ellési súlyokat és pontozni az ellés lefolyását. Ezen információkat a következő fedeztetési idényben figyelembe kell venni. Mindennap ellenőrizzük, hogy van-e hasmenéses borjú, és ha van, kezeljük. Ha oltani akarunk hasmenés (E-coli) ellen, azt megfelelő időben tegyük, ezért kell konzultálni az állatorvossal.

Ebben az időszakban kerülni kell a hideg stresszhatást legalább fedett szín vagy szélfogó biztosításával, ezzel a téli kemény hidegben csökkenthetjük a szükséges energiamennyiséget. A vitamin-, fehérje- és ásványianyag-szükségletre köztudottan nincs hatással a hideg. Ugyanakkor javasolt a hizlalás alatt álló bika- és üszőborjak gyarapodásának ellenőrzése, hogy megfelelő-e a tavaszi értékesítéshez.

Továbbá legelőgondozási tervet kell készíteni a fűhozam növelésére és a gyomosodás csökkentésére. Ha van rá mód, ez az időszak a legmegfelelőbb a szakmai továbbképzésre. Azon uniós országokban, ahol a húsmarhák törzskönyvvezetése is folyik, ebben az időszakban mérik le az egyéves marhákat, és az adatokat továbbítják a megfelelő szervezethez, egyesülethez.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 201
szavazógép
2008-04-22: Gazdakör - Incze Péter:

Lejárt az első uniós tejkvótaév (Figyeljünk oda)

Március 31-én lejárt az uniós csatlakozás utáni első termelési év. Ennek tanulságait próbáljuk összegezni.
2008-04-22: Gazdakör - Ferencz Csaba:

Hírlugas

Támogatás zöldség- és gyümölcstermesztésre
A kormány az Európai Bizottság 2007/1535-ös szabályzata alapján meghatározta a hazai zöldség-, gyümölcs- és biotermelésben nyújtandó, 2013-ig érvényes támogatási rendszerét.